اکسیدان چیست؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

پیش مقدمه:

رنگ کردن مو یکی از روش های تغییر ظاهر و افزایش جذابیت است که بسیاری از زنان و مردان به آن روی آورده اند. رنگ کردن مو کاری تخصصی است که باید با دقت و توجه به نکات فنی و بهداشتی انجام شود. یکی از عوامل مهم در رنگ کردن مو، اکسیدان است. اکسیدان یک ماده شیمیایی است که برای فعال کردن و تسریع واکنش رنگ با ساختار مو استفاده می شود. بدون اکسیدان، رنگ نمی تواند به خوبی در ساختار مو نفوذ کند و نتیجه دلخواه را ایجاد کند. لذا باید با توجه به رنگ، جنس، ضخامت و سفیدی مو، شماره مناسب اکسیدان را انتخاب کرد.

اکسیدان چیست؟

 

اکسیدان فعال کننده رنگ مو است در ترکیبات رنگ مو و رنگ گرفتن موها نقش مهمی دارد. اگر درصد اکسیدان بالاترشود روشن کنندگی آن نیز بیشتر می شود و همچنین  اکسیدان  باعث تثبیت رنگ مو میشود.

 

برای انتخاب شماره مناسب اکسیدان برای رنگ کردن مو، باید به عوامل زیر توجه کرد:

  • رنگ مورد نظر: بسته به رنگ دلخواه خود، باید شماره مناسب اکسیدان را انتخاب کنید. به عنوان قاعده کلی، برای رفتن به رنگ های تیره تر، از اکسیدان های ضعیف تر (۰.۵ یا ۱) و برای رفتن به رنگ های روشن تر، از اکسیدان های قوی تر (۲ یا ۳) استفاده کنید. برای مثال، اگر موی شما قهوه ای است و می خواهید به مشکی برسید، می توانید از اکسیدان ۰.۵ یا ۱ استفاده کنید. اما اگر می خواهید به بلوند برسید، باید از اکسیدان ۲ یا ۳ استفاده کنید.
  • میزان سفیدی مو: بسته به میزان سفیدی مو، باید شماره مناسب اکسیدان را انتخاب کنید. به عنوان قاعده کلی، هر چه سفیدی مو بیشتر باشد، باید از اکسیدان های ضعیف تر (۰.۵ یا ۱) و نسبت رنگ به دکلره بالاتر (۲:۱) استفاده کنید. این کار باعث می شود که رنگ بهتر در ساختار مو نفوذ کند و پوشانندگی سفیدی مو بالاتر باشد. برای مثال، اگر موی شما سفیدی کمتر از ۲۰% دارد، می توانید قبل از رنگ کردن، کمی اکسیدان شماره ۲ (۹%) یا ۳ (۱۲%) را به قسمت های سفید بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید۱. این کار باعث می شود که تارهای سفید آماده پذیرش رنگ شوند.
  • جنس و ضخامت مو: بسته به جنس و ضخامت مو، باید شماره مناسب اکسیدان را انتخاب کنید. به عنوان قاعده کلی، هر چه جنس و ضخامت مو ضعیف تر باشد، باید از اکسیدان های ضعیف تر (۰.۵ یا ۱) استفاده کنید. این کار باعث می شود که مو دچار سوختگی و شکستگی نشود. برای مثال، اگر موی شما نازک و ضعیف است، نباید از اکسیدان های قوی تر (۲ یا ۳) استفاده کنید.

نسبت ترکیب رنگ مو با اکسیدان

نسبت ترکیب ۱ به ۱.۵ رنگ مو و اکسیدان در بیشتر رنگ مو یکسان است و این یعنی یک تیوپ رنگ ۱۰۰ میل به ۱۵۰ میل اکسیدان باید ترکیب شود توجه کنید در ترکیب اکسدان و رنگ مو اگر اکسیدان بیشتر شود رنگ مو روشن‌تر و اگر اکسیدان کمتر شود رنگ مو تیره‌تر میشود

برای دستیابی به نتیجه دلخواه در رنگ کردن مو، باید نسبت مناسب رنگ مو به اکسیدان را رعایت کنید. به عنوان قاعده کلی، نسبت رنگ مو به اکسیدان در تمام رنگ ها ۱:۱.۵ است.

یعنی به ازای هر ۱۰۰ میلی لیتر رنگ، نیاز به ۱۵۰ میلی لیتر اکسیدان دارید. البته در بعضی موارد، نسبت رنگ به دکلره ممکن است تغییر کند. برای مثال، در رنگ های سوپر لایت و سوپر بلوند، نسبت رنگ به دکلره ۱:۲ است. یعنی به ازای هر ۱۰۰ میلی لیتر رنگ، نیاز به ۲۰۰ میلی لیتر اکسیدان دارید.

 

تفاوت درجه و درصد اکسیدان ها

درصد اسکیدان ها مساوی با قدرت روشن کنندگی آن ها می باشد اگر درصد یا شماره اکسیدان بالاتر باشد میزان روشن کنندگی آنها بیشتر می‌شود و اگر درصد یا شماره اکسیدان پایین‌تر باشد، قدرت روشن کنندگی آن کمتر می‌شود.

مدل های مختلف اکسیدان

اکسیدان ۳% (اکسیدان ولوم ۱۰ یا اکسیدان شماره ۰/۵)
اکسیدان ۶% (اکسیدان ولوم ۲۰ یا اکسیدان شماره ۱)
اکسیدان ۹% (اکسیدان ولوم ۳۰ یا اکسیدان شماره ۲)
اکسیدان ۱۲% (اکسیدان ولوم ۴۰ یا اکسیدان شماره ۳)

اکسیدان ها با درصدهای و شماره های مختلف تولید می شوند. هر چه درصد پراکسید (H2O2) در اکسیدان بالاتر باشد، قدرت روشن کنندگی آن بیشتر است. به طور کلی، چهار نوع اکسیدان عمده در بازار وجود دارد:

شماره درصد نام
۰.۵ ۳% اکسیدان ولوم ۱۰
۱ ۶% اکسیدان ولوم ۲۰
۲ ۹% اکسیدان ولوم ۳۰
۳ ۱۲% اکسیدان ولوم ۴۰

اکسیدان مناسب رنگ ابرو

توجه کنید که اصلا برای ابرو از اکسیدان ۱۲% استفاده نکنید چون  ابروها از موهای سر حساس تر هستند. برای رنگ کردن ابرو اگر ابروی شما بسیار نازک است و به سریع رنگ باز میکند از اکسیدان۳% استفاده کنید  و برای تیره کردن ابرو اکسیدان ۶% مناسب است و برای روشن و بلوند کردن ابرو از اکسیدان ۹% استفاده کنید

روش استفاده از اکسیدان

قبل از استفاده رنگ مو و اکسیدان از دستکش استفاده کنید و برای رنگی نشدن پیراهن از پیشبند استفاده کنید اکسیدان و رنگ مو را در یک کاسه پلاستیکی متناسب با نسبت ترکیب که روی جعبه رنگ ذکر شده ترکیب کنید پس از ترکیب اکسیدان و رنگ مو اگه مایل به رنگ کردن کل سر هستید بهتر است از انتهای مو شروع کرده و به سمت ریشه بیایید چون ریشه سریع تر رنگ باز می کند و اگر قصد هایلایت مو رو دارید مو را تقسیم کرده و با کمک فویل از نشد رنگ مو به قسمت های دیگه جلوگیری کنید

کاربرد و ویژگی های اکسیدان

اکسیدان ۳% ضعیف ترین نوع اکسیدان است مناسب استفاده برای رنگ ساژ مو و همین طور برای تیره کردن مو های نازک مناسب می باشد و به دلیل ضعیف بدون به مو ها آسیبی نمی رساند
اکسیدان ۶%دارای قدرت متوسط می باشد و برای رنگ ریشه ، پوشش مو های سفید و تکنیک های هایلایت و آمبره مو مناسب استفاده است
اکسیدان ۹% این اکسیدان دارا یقدرت نسبتا قوی می باشد و برای روشن کردن مو به ۳.۴ درجه روشن‌تر کاربرد دارد و برا یرنگ کردن مو های سفید مناسب می باشد
اکسیدان ۱۲% این اکسیدان از قدرت روشن کنندگی زیادی داراست و برای روشن کردن مو به تا ۸ درجه روشن‌تر کاربرد دارد و استفاده از این اکسیدان داخل منزل توصیه نمی شود چون ممکن است اسیب زیادی به مو ها بزند

ترکیبات به کار رفته در اکسیدان

در ترکیبات اکسیدان از هیدروژن بروکساید استفاده شده است که ترکیب آن با رنگ قلیایی یا پودرباعث می شود کوتیکول مو را باز شود و ترتیب به عمق موها نفوذ می‌کند باعث اکسید شدن ملانینهای مو میشوند و سپس رنگ مو به داخل کورتکس نفوذ میکند.

 

نکات مهم در استفاده از اکسیدان

برای استفاده صحیح و بهینه از اکسیدان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • تست حساسیت: قبل از استفاده از هر نوع رنگ و اکسیدان، باید تست حساسیت را انجام دهید. برای این کار، کمی رنگ و اکسیدان را با هم مخلوط کرده و روی پشت دست یا گوش خود بمالید. سپس ۲۴ ساعت صبر کنید و وضعیت پوست خود را بررسی کنید. اگر علائمی مثل قرمزی، خارش، سوزش یا تورم دیدید، به معنی حساسیت به رنگ یا اکسیدان است و نباید آن ها را بر روی مو استفاده کنید.
  • پروتکتور: قبل از استفاده از رنگ و اکسیدان، باید پروتکتور یا محافظ پوست را بر روی پوست سر، گوش ها، پیشانی و گردن خود بمالید. این کار باعث می شود که پوست شما دچار لکه و تحریک نشود.
  • دستکش: هنگام استفاده از رنگ و اکسیدان، باید حتما دستکش لاتکس یا نایلونی بپوشید. این کار باعث می شود که دست های شما دچار لکه و آسیب نشود.
  • زمان: هنگام استفاده از رنگ و اکسیدان، باید زمان مناسب را رعایت کنید. به عنوان قاعده کلی، زمان مورد نظر برای رنگ کردن مو در جعبه رنگ ذکر شده است. البته بسته به جنس، ضخامت و سفیدی مو، زمان ممکن است تغییر کند. به هر حال، نباید بیش از حد زمان لازم رنگ را روی مو نگه دارید. چرا که باعث سوختگی، شکستگی و خشک شدن مو می شود.
  • شستشو: پس از گذشت زمان لازم، باید رنگ و اکسیدان را با آب فراوان و شامپو خصوصی (post color) از مو شستشو دهید. سپس با استفاده از نرم کننده (conditioner) یا ماسک مخصوص، مو را تغذیه و ترمیم کنید.

 

پاسخ به چند سوال در رابطه با اکسیدان

اکسیدان ضد قرمزی چیست؟
رنگ مو های تیره مثل مشکی،قهوه ای و خرمایی دارای رنگدانه قرمز می باشند و با رنگ کردن مو بازتاب رنگ قرمز مو بیشتر می شود برا یکم کردن رنگدانه قرمزی مو می تون از اکسیدان های مخصوص ضد قرمزی استفاده کرد

 

استفاده از اکسیدان به تنهایی تاثیری روی مو دارد؟
اکسیدان ویژگی روشن کنندگی دارد و اگر به تنهایی هم استفاده شود باعث روشن شدن رنگ مو میشود

خرید اکسیدان نچرال اینیستینکس

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

احتمالا این مقالات هم برای شما جذاب باشد