نخ دندان چیست ؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نخ دندان یک نخ چند رشته‌ای از جنس نایلون یا گاهی تک‌رشته‌ای از جنس تفلون است که برای برداشتن پلاک دندانی و خارج کردن مواد غذایی باقی‌مانده در سطوح مجاور دندان‌ها (فاصله بین دندان‌ها) بکار می‌رود. استفاده از نخ دندان می‌تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان، پیشگیری از بوی بد دهان، کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی و بیماری لثه و افزایش زیبایی لبخند کمک کند .

برای استفاده از نخ دندان، ابتدا یک تکه به اندازه حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر بریده و دو سر آن را به هم گره می‌زنید. سپس حلقه نخ را بین انگشتان دو دست قرار داده و با حرکات رفت و برگشتی آرام، نخ را در فضای بین دو دندان عبور می‌دهید. در هر بار، نخ را با چرخاندن انگشتان جابجا کرده تا قسمت تمیز آن روبروی هر دندان قرار گیرد. همچنین نخ را به شکل حرف C در اطراف هر دندان قوس می‌زنید و آن را تا زیر لثه می‌برید. این کار را برای همه دندان‌ها تکرار می‌کنید .

بسته به شکل و فضای بین دندان‌های شما، ممکن است نخ دندان‌های مختلفی مناسب باشند. بعضی نخ دندان‌ها فلوراید، موم یا عصاره نعناع دارند که می‌توانند به تقویت، لغزش و خوشبو کردن نخ کمک کنند. بعضی نخ دندان‌ها هم پُف می‌کنند و در تماس با رطوبت حجم آن‌ها افزایش می‌یابد که مناسب جاهای با فضای بین دندان بزرگتر است. همچنین برای افراد با ارتودنس، برج، ایمپلانت یا فضای کم بین دندان، نخ دندان‌های خاص و گیره‌های نخ دندان وجود دارد که می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید 

نخ دندان چیست ؟
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

زیباما

فروشگاه اینترنتی آرایشی، بهداشتی، مراقبتی، عطر

بیشتر خوانده شده امروز

دسترسی های بیشتر

احتمالا این مقالات هم برای شما جذاب باشد