علت خشکی پوست بدن و خارش چیست؟

امتیاز دهید

خشکی پوست بدن و خارش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از علل شایع این مشکل عبارتند از:

  • خشکی بودن پوست:

اگر پوستتان خشک باشد، با خارش متوجه خشکی آن می‌شوید. خشکی پوست، به ویژه در فصل زمستان و در مکان‌هایی که هوا خشک است، بدتر می‌شود. برای پیشگیری و درمان خشکی پوست، باید از مرطوب‌کننده‌های مناسب استفاده کنید و از صابون‌های قوی و آب داغ خودداری کنید.

  • گزیدگی حشرات:

بعضی از حشرات مانند پشه، کنه، کک و مورچه می‌توانند با گزیدن پوست شما، باعث خارش و التهاب آن شوند. برای درمان گزیدگی حشرات، می‌توانید از کرم‌های ضد خارش یا ضد التهاب استفاده کنید.

  • بیماری‌های پوستی:

برخی از بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، درماتیت، زونا و آبله می‌توانند باعث خارش شدید پوست شوند. این بیماری‌ها معمولا با علائم دیگری همچون قرمزی، برجستگی، جوش یا ترک روی پوست همراه هستند. برای درمان این بیماری‌ها، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و دارو یا پماد مناسب را مصرف کنید.

  • عفونت‌های قارچی:

قارچ‌ها می‌توانند در نقاط مختلف بدن رشد کنند و باعث خارش و قرمزی پوست شوند. معمولا این عفونت‌ها در نقاطی که مرطوب و گرم هستند، مانند بین پاها، زیر بغل یا درون دهان ایجاد می‌شوند. برای درمان عفونت‌های قارچی، باید از داروهای ضد قارچ استفاده کنید.

  • اختلالات عصبی:

برخی از اختلالات عصبی مانند سکته مغزی، ام‌اس، دیابت یا زخم شکم می‌توانند باعث خارش پوست بدون علت مشخص شوند. این خارش معمولا در یک نقطه خاص از بدن احساس می‌شود و با مرطوب کردن پوست یا استفاده از کرم‌های ضد خارش کاهش نمی‌یابد. برای درمان این خارش، باید علت اصلی آن را شناسایی و درمان کنید.

  • مشکلات روحی:

برخی از مشکلات روحی مانند استرس، اضطراب، افسردگی یا وسواس می‌توانند باعث خارش پوست شوند. این خارش معمولا در سراسر بدن احساس می‌شود و با خاریدن بدتر می‌شود. برای درمان این خارش، باید از داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی استفاده کنید و با یک مشاور روانی صحبت کنید.

  • خارش بدن و کبد:

برخی از بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت، سیروز یا انسداد مجاری صفرا می‌توانند باعث خارش پوست شوند. این خارش به دلیل افزایش سطح بیلی‌روبین در خون است که باعث زرد شدن پوست و چشم‌ها هم می‌شود. برای درمان این خارش، باید علت کبدی آن را تشخیص و درمان کنید.

  • واکنش‌های آلرژیک:

برخی از مواد مانند غذا، دارو، گرده گل، مواد شوینده، پارچه‌ها یا حیوانات می‌توانند باعث واکنش آلرژیک شوند و خارش پوست ایجاد کنند. این خارش معمولا با علائم دیگری مانند بینی یا چشم‌های قرمز، خارش گلو، سرفه، خس خس یا بروز آبله‌های کوچک روی پوست همراه است. برای درمان این خارش، باید ماده مسبب آلرژی را شناسایی و از آن دوری کنید و از داروهای ضد هیستامین استفاده کنید.

 

اینها فقط برخی از علل ممکن برای خشکی پوست بدن و خارش هستند. برای اطمینان از علت دقیق خارش خود، بهتر است به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و نظر او را بپرسید.

خرید کرم مرطوب کننده

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

زیباما

فروشگاه اینترنتی آرایشی، بهداشتی، مراقبتی، عطر

بیشتر خوانده شده امروز

دسترسی های بیشتر

احتمالا این مقالات هم برای شما جذاب باشد